sobota, 19 stycznia 2013

Nauczanie z wykorzystaniem ICT w dydaktyce

 Powszechne zastosowanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych (w skrócie TIK, z ang. ICT – Information and Communication Technologies) w niemal każdej dziedzinie życia wpływa na kształtowanie się współczesnego społeczeństwa. Zmienia sposób, w jaki ludzie komunikują się ze sobą, spędzają wolny czas, pozyskują informacje, a co za tym idzie, także uczą się. Nowoczesny system edukacji musi uwzględniać zachodzące zmiany i przystosowywać się do nowych warunków. Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w procesie edukacyjnym pozwala na podniesienie skuteczności przekazywania treści dydaktycznych oraz na uatrakcyjnienie zajęć lekcyjnych.

Tradycyjne metody nauczania coraz częściej są uzupełniane przez nauczanie na odległość (ang. e-learning) gdzie lekcje, wykłady czy warsztaty zostały przeniesione do środowiska Internetu.
Na bazie szkoleń na odległość powstało nauczanie mieszane (ang. blended learning), czyli nauczanie komplementarne, skupiające w sobie elementy e-learningu i tradycyjnej dydaktyki. Metody te mogą wykorzystywać przekaz głosu i obrazu za pośrednictwem sieci komputerowej, pozwalając m.in. na prowadzenie telekonferencji w ramach zajęć indywidualnych lub grupowych.

Nauczanie w środowisku sieciowym wymaga użycia środków dydaktycznych dostosowanych do pracy w Internecie. Multimedialne, interaktywne programy edukacyjne stanowią cenne wsparcie w pracy nauczyciela oraz pozawalają użytkownikowi na samodzielne kontrolowanie swoich postępów w nauce
i wykonywanie ćwiczeń, których wyniki są na bieżąco weryfikowane. Pozwalają na połączenie edukacji z zabawą, podnoszą motywację do nauki, ułatwiając uczenie się i zapamiętywanie.

Elementem wspomagającym proces prezentacji treści jest tablica interaktywna, która niezależnie od technologii, w jakiej jest wykonana pozwala nadać prezentacji bardziej dynamiczny i atrakcyjny charakter. Umożliwia wykorzystanie wszelkich dostępnym opcji pracy z tekstem pisanym i mówionym – istnieje możliwość pisania, przerabiania tekstu na czcionkę komputerową, odsłuchiwania nagrań, dźwięków, a także wykorzystania galerii, interaktywnego korzystania ze stron www, czy też używania specjalnego oprogramowania, np. cyfrowego podręcznika.

ICT

Glogster

PREZI

Obrazek

Punkt 4